Dům

Bioochrana domu

21.10.2016

V předchozím článku jste se mohli dočíst jak ochránit zahradu proti škůdcům a nemocem. Zejména hmyz nám ale může škodit i jinde než na zahradě. Určitě si všichni dokážeme představit, jak je to nepříjemné, najít jednou ráno kuchyň plnou mravenců, či jaká je to otrava bojovat proti šatním molům. A pokud nechcete používat chemii, je tento článek pro vás jako stvořený.

Vonná hradba

Léta ověřeným způsobem boje proti hmyzu jsou bylinky za oknem. Vaše babičky nestavěly truhlíky s vonnými bylinkami za okna jenom z tradice. Silice, tvořené některými aromatickými rostlinkami výborně odpuzují hmyz. A navíc, pokud si za okno dáte truhlík s šalvějí, dobromyslí nebo saturejkou, nikdy nebudete mít pro koření do jídla daleko. Zejména bazalka je opravdu dobrý přírodním repelentem a stačí jen letmé pohlazení listů, aby se její charakteristická vůně rozlinula do okolí.

Pokud nechcete pěstovat bylinky a raději byste něco barevnějšího, můžete využít i muškáty či afrikány. Případně krásně voňavou levanduli. Ale existuje mnohem více rostlin, které vám mohou v první linii boje proti škůdcům pomoct – ořešáky odpuzují komáry, heřmánek nevoní hlodavcům a cedr pomáhá proti molům.

bioochrana domu
monicore / Pixabay

Když se boj přesune dovnitř

Existují ale i rostliny, které nejen že krásně provoní váš byt, ale také pomohou proti hmyzu. Například sušené květy šeříku výborně pomáhají proti každoroční invazi much. A pomerančová kůra, položená na radiátoru, účinně odpuzuje moly. Proti dotěrným molům ale můžete bojovat i jinými způsoby – pytlíčky se sušenou levandulí umístěné do šatní skříně, fungují lépe než naftalín. A pokud nechcete používat pytlíčky, rovnocennou volbou je levandulový či cedrový olej – stačí jím lehce potřít vnitřek dveří od skříně a moli se vašemu šatníku zdaleka vyhnou. Ale pozor, tento proces musíte po dvou až třech týdnech zopakovat.

bioochrana domu
Mareefe / Pixabay

Proti lezoucímu hmyzu, například mravencům můžete bojovat nejrůznějšími způsoby. Osvědčují se například „pachové tarasy“. Mravenci se totiž dorozumívají pomocí vylučovaných feromonů – díky nim také stačí, když cestu k vaší spíži najde jeden jediný mravenec a po chvíli vám tam v jeho stopách přileze celá kolonie. Cestičku můžete mravencům přehradit, a tím je zmást a vykolejit z dráhy, nejrůznějšími aromatickými látkami. Třeba po ní rozsypat skořici, přehradit ji vymačkanou zubní pastou či posypat práškem do pečiva. Použít také můžete kávu, pepř či nejrůznější bylinky. To ale samozřejmě není konečné řešení – mravenci si stejně cestu najdou. Proto je důležité zaměřit se na objevení otvoru ve zdi či podlaze, kudy se k vám mravenci dostávají. A ten pak ucpat a polít vodou s octem či solným roztokem. Také se osvědčuje vytřít byt octovou vodou, mravenci ocet nesnáší a takovému bytu se pak vyhýbají. Pokud vám tohle nestačí a bojíte se, že se mravenci stejně znovu objeví, můžete se pokusit vyhubit celé mraveniště. A to přírodní „babskou radou“. Na papír do cesty mravencům položte kvasnice smíchané s medem. Po jejich pozření mravenci umírají.

Repelenty

Na vlastní ochranu zejména před bodavým hmyzem můžete použít nejrůznější přírodní repelenty. Jednak pomáhá například hřebíček naložený do francovky, pak ale i nejrůznější bylinné oleje. Ale abyste byli pro komáry obzvláště nepřitažliví, doporučuje se užívat vitamín B, přírodní kvasnice či nejméně měsíc před začátkem sezony pročistit tělo pitím kopřivového čaje.

bioochrana domu
ArtAllAnd / Pixabay

Jak vidíte, s domácími škůdci můžete bojovat různými přírodními způsoby. Ale nezapomínejte, pokud hmyz přestane mít důvod navštěvovat váš byt v honbě za potravou, přestane tak činit. Nejdůležitější je tedy dodržovat hygienická pravidla, nenechávat v bytě přílišný nepořádek a všechno jídlo spotřebovat co možná nejrychleji.

Only registered users can comment.

  1. Skvělý článek plný spousty užitečných rad.
    O sušené levanduli už jsem nějakou dobu věděla, ale šeřík mě opravdu překvapil. Stejně jako muškáty na oknech – myslela jsem si, že se na balkon hodí díky krásnmu vzhledu a tomu, jak typicky spadají přes zábradlí dolů.

    Ale něco mi vrtá hlavou… ve feng-šuej se říká, že sušené rostliny či květiny blokují pozitivní energii. Platí to i pro ty sušené snítky levandule či šeříku? Nebo je to jakýsi výběr mezi menším zlem – buď hmyz nebo trochu nahromaděné energie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *