Péče o zahradu

Bioochrana zahrady

20.10.2016

Mšice, padlí, plísně, houby, bakterie a viry. Tak se jmenují nejčastější noční můry zahradníků a zahrádkářů. Ale jak proti nim bojovat? Na trhu se dá sehnat mnoho nejrůznějších chemických přípravků. Ale jsou i jiné cesty, šetrné a bez zbytečných rizik. Než stříkat záhony drahými a nebezpečnými syntetickými látkami, zkuste využít možnosti, které nám dává matka příroda!

Nejdůležitější je prevence

Stejně jako u nemocí, které běžně ohrožují naše tělo, i u zahrady je ze všeho nejdůležitější dbát o prevenci. Průběžně odstraňujte nemocné a uschlé části rostlin a pro jistotu je ani nevyhazujte na vlastní kompost, ale rovnou vynášejte do bioodpadu. Na hygienu dbejte také u zahradnických nářadí. Rostlinné viry se nejčastěji přenáší infikovanými nůžkami či rýčem. Nůžky, kterými odstřihujete nemocné části rostlin, je tedy důležité důkladně vyčistit. A pozor na semenáčky a čerstvé sazenice. Ty jsou k nemocem nejnáchylnější a zaslouží nejpečlivější pozornost. Sítě rozprostřené nad záhony zamezí přístupu bělásků a dalších žravých druhů hmyzu. Ovocné stromky a záhony také můžete ochránit sítěmi a starými záclonami – ty fungují proti obalečům, ale i ptačím konzumentům Vámi vypěstovaného ovoce. Větším ovocným stromům pak pomůžete speciálními „mucholapkami“ – vrtule třešňová sedá na žluté lepové pásky, pás natřený klihem a upevněný kolem kmene stromů zabrání škodám způsobených píďalkami.

bioochrana zahrady
Daria-Yakovleva / Pixabay

Podpora pro zdravý růst

Důležité je samozřejmě vybírat odolné a zdravé odrůdy. O tom, jak je daná odrůda odolná proti nemocem si většinou můžete přečíst na popiskách přímo v zahradnictví. Ale pozor, odolné rostliny se dělí na několik typů:

 • Tolerantní odrůdy nejsou přímo rezistentní, ale dokáží držet nemoc v určité normě. Většinou se prostě poškozené místo přeroste a sklizeň není příliš ovlivněna.
 • Odolné, nebo též robustní odrůdy nemají genově danou odolnost a choroba se může projevit. Ale tyto druhy bývají odolnější celkově a lépe se brání většímu druhu nemocí, než přímo specializované druhy- tzv. rezistentní odrůdy.
 • Rezistentní odrůda by měla být naprosto odolná proti dané nemoci. Ale pozor, původci nemocí jsou velmi přizpůsobiví a po pár generacích se odolnost prolomí.

Dále můžete podpořit zdravý růst rostlin nejrůznějšími látkami. Ať už hnojivy či obyčejným kompostem, nebo nejrůznějšími vývary, výluhy a tzv. jíchami. Tedy zcela biologickými hnojivy, které se aplikují postřikem. Ty jednak posilují odolnost rostlin jako takových, ale pak také můžou pomoci v přímém boji proti nemocem. O tom, jak jíchy připravit se budete moci dočíst v některém z dalších článků.

Hmyz vs. hmyz

Spousta hmyzích druhů je velmi prospěšná v boji proti hmyzím škůdcům. Například nedospělí jedinci pestřenek a zlatooček mohou v honbě za potravou zlikvidovat celé kolonie škůdců, především listových mšic. Lumci pomáhají proti housenkám, vrtalkám, květilkám, mšicím a molicím. Neoblíbení škvoři pak proti roztočům, mšicím, obalečům, píďalkám a předivkám. A takové slunéčko sedmitečné je tím nejlepším bojovníkem proti mšicím na růžích, mimo to ale také ničí červce, svilušky a houbové padlí. Možností, jak do zahrady prospěšný hmyz nalákat je několik. Hodně pomáhá vysázet barevné květiny s bohatstvím pylu, kterým se bude hmyz živit.

bioochrana zahrady
makamuki0 / Pixabay

A takový hmyzí domeček nejen že na Vaši zahradu přivábí spoustu důležitého hmyzu, ale také dobře vypadá a může tvořit zajímavou dekoraci. A jak takový hmyzí domeček postavit? Stačí připravit bedýnku, která bude mít jednu stranu otevřenou. Tuto bedýnku pak rozdělíte dřevěnými přepážkami a do nich naskládáte nejrůznější „schovávačky“ kam si hmyz může zalézt a bydlet tam – rákos, trávy, cihly, provrtaná dřeva, staré noviny, slámu a další. Hmyzí domeček postavte na slunném a klidném místě a uvidíte, že se vám brzy zabydlí.

Rostliny v boji

Existují ale i rostliny, které hmyz vyloženě odpuzují. Aksamitník například skvěle funguje proti mšicím. Stejně tak lichořeřišnice, pažitka nebo fenykl. Lichořeřišnice také mate bělásky – pokud roste lichořeřišnice vedle záhonů zelí a kedlubny, bělásci svá vajíčka místo na šťavnatou zeleninu nakladou na lichořeřišnici. Bazalka pomáhá v boji proti parazitickým houbám u lilkovitých. Dobrá je také šalvěj či routa, která zahání hlodavce. Proti dotěrným plžům pak můžete použít živé štíty – stačí kolem záhonů vysázet řeřichu nebo levanduli. Rostliny nemusíte ale používat přímo, pomoci mohou i již zmíněné jíchy a odvary.

bioochrana zahrady
markusspiske / Pixabay

Jak vidíte, možností bojů proti hmyzu na zahradě je více než dost. A rozhodně to není všechno. A když jsme tak u toho, boj s hmyzem uvnitř domu je také velmi diskutované téma, které si určitě zaslouží pozornost.

Only registered users can comment.

 1. Teď jsem objevila, že spoustu těchto druhů květin máme na zahrádce takhle vysázených prostě proto, že tam byly vždycky. Třeba tu levanduli atd. Prostě kdysi jsem ji tam s babičkou stříhala a starala se o ni, sela a sázela jsem tam dané druhy, tak je tam máme pořád. A když člověk zjistí, že to není jen milá tradice, ale i velmi účinný způsob odstranění škůdců, nabírá to úplně jiný rozměr 🙂

  Chtěla jsem se zeptat, u záhonu růží máme odjakživa vysázené afrikány (aksamitník), má taky takovéhle účinky?

  1. Ano, funguje proti mšicím a také proti háďátkům. Afrikány se často sází kolem záhonů růží ale spíše z toho druhého důvodu – listy aksamitníku obsahují sirné deriváty a tím odhánějí háďátka a zejména odrůda Ground control snižuje počty zamoření háďátky v půdě v řádech několika desítek procent.
   Takže ano, afrikán k růžím je dobrá volba 🙂 I když nevědomá, ale jak se říká, intuice je nejlepší rádce.

 2. Zajímavé. Určitě něco z toho vyzkouším. Pamatuji si, když jsem si jednou přinesla mech pro orchideje, protože pomáhá držet vlhkost a ony pak všechny dostaly puklice. Zkoušela jsem všechno-od oleje až po vypalování. Nakonec jsme se toho nějak zbavily.Ty rostlinné zábrany a lichořeřišnice vypadají, že by mohly fungovat. Moc děkuji za krásný a prospěšný článek.

 3. Chtěla jsem se zeptat, jestli nevíte o nějakém prostředku, jak ochránit vinnou révu. Každý rok nám ji napadá jakási plíseň, a postřiky, které jsme vyzkoušeli, nefungují. Nemáte nějakou dobrou radu?
  Článek o boji s hmyzem uvnitř domu bych opravdu uvítala, každé jaro se u nás vyrojí hejna létajících mravenců, a já se bojím to stříkat nějakou chemií, máme doma malé dítě, nicméně je to velmi únavné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *