Realizace zahrad

Dekorace do zahrady

16.10.2016

Zahrada, to nejsou jen květinové záhony, pečlivě sekaný trávník a cestičky. Naopak, ten pravý šmrnc a koření tkví úplně někde jinde. A to především v maličkostech, které se lehce přehlédnou, ale které jsou přitom velice důležité. Na výběr máte z mnoha variant, od zvonkoher po sošky. A záleží jen na Vašem vkusu, které z toho nepřeberného množství, co na trhu jsou, vyberete.

Sochy

Tradiční jsou sošky kamenné a hliněné. Ty kamenné mají velkou výhodu v trvanlivosti – nemusejí se na zimu uklízet a je nepravděpodobné, že by je mráz příliš poničil. Na druhou stranu jsou ale poněkud těžké a daleko dražší. Hliněné sochy naproti tomu jsou lehké, snáze rozbitelné, ale můžete si vybrat z mnoha více druhů, než u kamenných skulptur. Tradičními trpaslíky počínaje a nejrůznějšími zvířátky konče.

dekorace do zahrady
jill111 / Pixabay

Hitem dneška jsou sošky se zabudovanými rostlinami – například keramický ježek se sukulenty místo bodlin. A od věci není zapřemýšlet ani nad dřevěnými sochami. Ty sice nemají takovou trvanlivost, ale v zahradě působí nenásilně a příjemně.

Květináče

Takovým sochařským dílem ale nemusí být jen skulptura. Co třeba ozdobný obal na květináč? Nebo samotný květináč? Nikdo neříká, že se musí jednat o ošklivé hnědé válce s podmiskou. Zauvažujte nad zdobnými květináči ve stylu baroka nebo barevnými pletenými potahy.

dekorace do zahrady
vonpics / Pixabay

Zvonkohry

Zvuk Vám do zahrady může pomoci přinést jednoduchá zvonkohra. Ať už tradiční zvonečky, nebo v poslední době oblíbené dřevěné a bambusové varianty. Ty mají příjemnější zvuk, a i když vydrží méně, ne každý snese kovové cinkání normálních zvonečků a raději sáhne po této variantě. Další možností jsou také mušlové zvonkohry třeba jako připomínka prázdnin u moře. No a keramické zvonečky si můžete vyrobit i sami. Stačí vzít několik hliněných květináčů, pomalovat je, pověsit do nich korálek a pak je rozvěsit na větve stromu.

dekorace do zahrady
HNewberry / Pixabay

Fontánky a studánky

Luxusní, ovšem poněkud náročnější variantou dekorací do zahrady jsou nejrůznější fontánky a rybníčky. Takovou fontánu si můžete vyrobit také sami. Na zvoleném místě (nejlépe někde s dostatečným přívodem vody) vyhloubíte jámu asi 60 cm hlubokou. Do té zabudujete fontánu – umístíte čerpadlo – elektrické nebo solární, a pak samotnou nádobu. Na tu můžete použít staré umyvadlo, kamennou místu, nebo prostě oblázky pospojované cementem. Jak založit zahradní jezírko už jsme psali v některém z minulých článků.

Zajímavou obměnou je pak kaskádovitá fontána z obrácených květináčů, po kterých voda stupňovitě přepadává. Pozor jen na čistotu vody – musíte počítat s tím, že se vám fontánka začne zanášet a budete jí muset pravidelně čistit.

A nejrůznější plovoucí sošky – kachny, krokodýli a další ozdoby, mohou jezírku dodat až dobrodružný nádech.

dekorace do zahrady
AnnaER / Pixabay

Kovové dekorace

Velké oblibě se také začínají těšit nejrůznější kovové dekorace – velká měděná slunce, kovové cedule nebo sluneční hodiny.

A když jsme u těch neobvyklejších dekorací, co takhle nějakou neobvyklou dekoraci? Dřevěná zahradní houpačka dokáže pozemku dodat romanticky nostalgický ráz.

Vybrat zahradní dekoraci je obtížné jen s otázkou vkusu. Protože ne všechno, co se v dnešní době nabízí je použitelné a ne každému se líbí tradiční barevní trpaslíci.

Only registered users can comment.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *