Terasy a balkóny | Zahrada

Inspirace na zahradní posezení

5.3.2017

Dejte si drik, kávu nebo si přečtěte knihu na krásně zařízené terase. Terasa je v teplých letních dnech nejoblíbenější místo v celém domě. Tak ať za to stojí. 

Zde je několik ukázek, jak může vypadat ta vaše vysněná.

The owner of this Texas cabin scoured the country for pieces that give the space a real sense of place and character.

Krásné posezení v Texasu vás může inspirovat použitým přírodním materiálem, který se na zahradní terasu přímo ukázkově hodí.

This inviting space follows a foolproof formula for cabin coziness: Start with a rusty-red painted floor and a massive stone fireplace, add a pair of iconic Old Hickory hoop chairs and a cozy rug, and finish it off with a 6-foot-long custom porch swing.

Tomuto příjemnému prostoru dominuje červeně zbarvená podlaha a masivní kamenný krb. Jedná se o uzavřenou terasu, která má volný přístup do zbytku domu, ale její velké prosklené okna dávají pocit, že jste stále v přírodě. Výhodou této terasy je, že se dá využívat i v zimních dnech.

All this renovated New York home's expansive porch needed to take it from scary to airy was new flooring and a fresh coat of paint. Inspired by a superstition that a light blue ceiling would repel bees, the owner painted it a soft blue-green shade.

Už při vstupu do domu, přes tuhle nádhernou verandu vás napadne, že zde jistě bydlí lidé, kteří mají cit pro estetiku a velmi vytříbený vkus.

The graphic black-and-white pattern in this California home brings punch to the narrow porch.

I úzké prostory se dají využít. Dobře zvolené barvy, nebo pruhy na podlaze prostor opticky zvětší.

An antique porch swing turns this front porch into a cozy outdoor sitting room.

Starobylá houpací lavice změní nevzhlednou verandu v luxusní vzhled venkovského posezení.

In the Gullah culture of South Carolina, a watery-green shade of paint was said to keep evil spirits, known as haints, from invading the home. These days, "haint blue" ceilings can be found in and beyond the Lowcountry, but you can try your luck with smaller doses of the shade. Here, the ceiling is painted Yarmouth Blue by Benjamin Moore.

String lights from Target twinkle over the front porch of this Ohio lake house, and Pottery Barn wicker furniture surrounds an antique folding table, where the family plays cards.

Něco ani slova nepotřebuje.

This wicker chairs on this beach house's porch — nabbed at a rummage sale for $10 each — got a quick update from Kmart cushions.

Číst oblíbenou knihu při vůni hortenzie může každý.

The front porch of fashion designer Cynthia Steffe's home, furnished with a vintage metal glider, offers a dreamy view of the Catskill Mountains.

Ten pocit, jako byste se vznášeli v oblacích na pohodlné pohovce.

Brown tones provide a striking contrast against the greenery on this wraparound porch. Pressure-treated Southern Pine tongue-and-groove flooring offers a traditional choice for porch floors.

Dobrá večeře nebo nedělní oběd připravený s láskou a servírovaný pod širým nebem. Jak jinak utužovat rodinné vztahy?

The fireplace in this Georgia log cabin was covered in inexpensive porcelain tile. The brass chandelier finishes the space with a little sparkle.

Je libo pohodlí při večerním posezení s přáteli u skleničky dobrého vína?

Cushions covered in an outdoor gingham fabric from Scalamandré brighten up the vintage wrought-iron seating on the patio of this Rhode Island retreat.

Když není dostatek financí na luxusní terasu, postačí i obyčejná kovová zahradní sestava umístěná u vchodu na zahradu, na terase, balkóně nebo klidně i před garáží.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *