Dům | Zajímavosti

Pořiďte si domů krajtu stromovou

2.2.2017

Synonymum: Krajta Zelená

Latinský název: Morelia Viridis,

Dříve: Chondropython Viridis

Oblast výskytu: Nová Guiena

V anglickém jazyce se této krajtě přezdívá „Green dream“ což v překladu znamená zelený sen.

P1110023

A opravdu je tento chovanec snem většiny teraristů, kteří ho ještě ve své sbírce nemají. A to díky svému překrásnému vzhledu a jedinečnosti tohoto hada. Jedná se o špičkového predátora, který je pro přežití v přírodě vybaven od výborného maskování díky kterému splyne s okolím, až po tepločivné retní jamky, které mu umožňují zasáhnout cíl s naprostou přesností i v naprosté tmě.

Nároky

Při dodržení správných podmínek se jedná o bez problémového chovance, který svou krásou potěší nejedny oči zkušeného chovatele.

Jedná se o hady žijící ve větvích stromů a větších keřů, jak již sám název napovídá. Proto je nutné zařídit stromové terárium. Osvědčil se mi rozměr 80x60x50 (V x Š x H), kde jsem krajtě nabídl tři příčky v různé výšce, přičemž na každé příčce je jiná teplota v závislosti na vzdálenosti od tepelného zdroje. Krajta si tak může vybrat místo s teplotou, která ji v danou chvíli vyhovuje a je pro ni ideální (příčky popř. „ bidýlka “ jsou zhotoveny z PVC trubek, které mají své výhody). Na nejvyšší příčce dosahuje teplota přímo pod zdrojem i 31°C a naopak na nejnižší příčce nejdál od zdroje se teplota pohybuje kolem 25°C. Noční teplota pak klesá na 23-24°C. Jako tepelný zdroj používám klasickou žárovku 25W. Upřednostňuji jednoduché a hygienické (omyvatelné) vybavení terária. Důvody jsou jednoduchá údržba a samozřejmě lepší přehlednost o dění v teráriu. Jak jsem již zmiňoval, bidýlka jsem zhotovil z PVC trubek a kolínek ze kterých jsem zhotovil samostatnou konstrukci, kterou lze během údržby terária vyjmout a horkou vodou osprchovat i s umělými rostlinami, které slouží jako dekorace a zároveň poskytují pocit bezpečí pro krajtu (obzvlášť mladé krajtičky se v rostlinách rády schovávají a je občas až k nevíře v jakých krkolomných polohách dokážou být mláďata schována v rostlině).

P1110030

Jako podklad používám obyčejné noviny, protože je na nich ihned vidět jakékoliv znečištění a výměna je také záležitostí okamžiku.

Dále terárium obsahuje misku s vodou, kterou je třeba pravidelně obměňovat. Dále pak vlhkoměr s teploměrem. Krajty jsou typickými obyvateli druhého největšího deštného pralesa, a proto vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost. Tu v teráriu udržuji pomocí pravidelného kropení 3x denně. Ráno pár minut po rozsvícení (počkám, až se terárium trochu prohřeje) pak v průběhu dne a naposledy tři hodiny před zhasnutím. Průměrnou vlhkost udržuji od 60% do 70%, ale chvíli po kropení vzdušná vlhkost přesáhne i 85%, ale pak pozvolna klesá.

Kropení je nezbytné i kvůli tomu, že krajty těsně po kropení doplňují tekutiny sběrem usazených kapek vody jak z povrchu svého těla, tak z povrchu vybavení terária.

Také u mláďat v době před svlekem je důležité držet po větší část dne vlhkost výší než obvykle. Mláďata mají velmi jemnou kůži, která při nedostatečné vlhkosti zůstane přischlá. Pokud se tak stane, nejlepší je dát hada do plastové průhledné krabičky, kde na dno dáme papírový kapesník a pořádně jej navlhčíme. Zajistíme správnou teplotu a mládě tam ponecháme aspoň 12 hodin, aby kůže stihla změknout a umožnila hadovi se svléct.

Krmení

Osobně krmím pouze mrtvou potravou, nikoliv kvůli pochybnostem o loveckých schopnostech hada, ale kvůli tomu, že při zkrmování odrostlejších potkanů se zvyšuje riziko případného zranění a pozdějších nutných ošetření kvůli zanícenému kousnutí od potkana, které budou vyžadovat hadovi nepříjemnou manipulaci, a tím pádem dojde k velkému stresu, který tito hadi špatně snášejí.

Mláďata mohou odmítat potravu a to je chvíle kdy je zapotřebí, jak jsem psal na začátku zkušenějšího teraristy, aby násilné krmení proběhlo co nejrychleji s maximálním ohledem na křehkost malých krajtiček. Jinak lze krajtám předkládat téměř cokoliv od myší, křečků, mastomyší, potkanů po jednodenní kuřátka, také je možné krmit i například gekony.

Samozřejmě velikost potravy se bude odvíjet od velikosti hada. Mláďata do jednoho roku krmím jednou za 8 až 10 dní 1x myší holátko, jak had roste, dávám třeba i dvě. Když už nestačí ani dvě holátka přecházím na medvídky a postupně jak had roste, se porce zvětšují.

Je nutné dávat si pozor na překrmování, které nemusí být jen formou častého krmení, ale krmení ze stránky objemu potravy podávané při jednom krmení. Takové „narvání k prasknutí“ může pak způsobit spolu s nedostatečnou vlhkostí i výhřez kloaky.

Svou tři roky starou samici krmím jedním odrostlejším potkanem a to jen jednou za tří týdny. Případná obezita může mít ještě řadu dalších zdravotních komplikací. Krajta by měla mít po strávení potravy na pohled trojúhelníkovitý tvar těla, nikoliv kulatý.

Zajímavosti ze života stromových krajt z pralesa

Mláďata této krajty se rodí v různé barevné škále od zářivě žluté přes jasně rudé jedince po mláďata vybarvená do tmavších odstínu. Taková mláďata mohou být až skoro černá.

Barva u mláďat se odvíjí od toho, jak byli zbarvení rodiče. Mláďata v průběhu dospívání mění barvu (tzv. Barvo změna) a začnou nabývat čím dál víc zelenější barvy. Zelený had je pak v zeleném porostu téměř neviditelný. Pozorovat tento životní proces, kterým prochází každá „stromovka “ je zážitkem pro každého chovatele.

1__690x518

Foto: tři měsíc života

24

Foto: cca druhý rok života

Další zajímavostí pak je tzv. Caudal luring (překlad by byl něco jako ocasní vábnička), kdy had visící na větvi ocáskem imituje kroutícího se červíka a láká tím do pasti potencionální kořist. Je fascinující, do jaké míry je jejich ocásek ohebný.

Dalším fascinující jev nastává u samic v době březosti kdy samice místo klasického zeleného zbarvení získá zbarvení modré (nemodrá každá samice a i sytost modré barvy se liší kus od kusu).

Chvíli narozené krajty jsou tak drobné, že pohlaví lze určit prosvícením ocasní části hada. Dnes je možné kromě přírodně zbarvených jedinců rozdělujících se podle „lokalit“ např. Sorong, Merauke, Cyclop koupit i různé barevné mutace, které se cenově pak pohybují v astronomických výškách např. Arctic Blue, nebo White Kofiau.

Pozn.: Odstavec o lokalitách a zbarveních přírodních populací Krajt stromových je povídání na další stránku a na internetu je toto téma velmi dobře zpracováno na spoustě stránek.

Závěr: Něco o páření a následné inkubaci vajec budete muset případně hledat jinde, zatím nemáme osobní zkušenost. Na konec nezbývá, než každému kdo se pro chov tohoto nádherného hada rozhodne popřát hodně úspěchů.

Autor článku Hans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *